Ile za m2 stanu deweloperskiego w 2026? Konkretne kwoty bez ściemy
Zapytanie ile za m2 stanu deweloperskiego pada zwykle w momencie, gdy kalkulator w głowie zaczyna podsuwać coraz wyższe kwoty, a pierwsze oferty wykonawców wyglądają jak szyfrogram. W pierwszym kwartale 2026 roku ceny materiałów budowlanych ustabilizowały się po trzech latach huśtawki, ale stawki robocizny wciąż idą w górę. Realna cena za metr kwadratowy stanu deweloperskiego dla domu 120 m² mieści się dziś w przedziale 4 800-6 200 zł netto w standardzie ekonomicznym oraz 6 500-8 400 zł w wariancie premium. Same liczby jednak nie wystarczą, bo diabeł tkwi w etapach, regionie i kilku pozycjach, o których inwestorzy dowiadują się dopiero po podpisaniu umowy z ekipą.

- Aktualne widełki cenowe w podziale na metraż i standard
- Od stanu surowego otwartego do deweloperskiego co składa się na tę cenę
- Ukryte koszty, które wywracają budżet po 120 m²
- Warszawa, Kraków czy wieś gdzie m2 kosztuje najmniej
- Jak obniżyć koszty bez cięcia na jakości
- Checklist przed wbiciem łopaty
- Kalkulator w głowie jak policzyć swój dom
- Kredyt, wkład własny i zdolność
- Sezonowość kiedy zaczynać, żeby płacić mniej
- Krótkie historie z budów
Aktualne widełki cenowe w podziale na metraż i standard
Dolna granica widełek obowiązuje w mniejszych miejscowościach, przy prostej bryle, dachu dwuspadowym i bez garażu. Górna pojawia się w miastach wojewódzkich, przy bryłach z podpiwniczeniem, lukarnami oraz garażem w bryle. Poniższa tabela zbiera ceny netto w PLN za m2 powierzchni użytkowej, obowiązujące w pierwszym kwartale 2026.
| Metraż | Standard ekonomiczny | Standard premium (+20-30%) |
|---|---|---|
| 70 m² | 5 100 6 400 zł/m² | 6 800 8 600 zł/m² |
| 100 m² | 4 800 6 100 zł/m² | 6 500 8 300 zł/m² |
| 120 m² | 4 800 6 200 zł/m² | 6 500 8 400 zł/m² |
| 150 m² | 4 900 6 300 zł/m² | 6 700 8 500 zł/m² |
Ekonomię najszybciej widać przy małych domach, bo koszty stałe (projekt, przyłącza, dźwig, transport) rozkładają się na mniejszą liczbę metrów. Dlatego dom 70 m² w przeliczeniu na m² kosztuje więcej niż dom 120 m² przy tej samej technologii i regionie.
Od stanu surowego otwartego do deweloperskiego co składa się na tę cenę
Stan deweloperski to nie pojedyncza usługa, lecz suma czterech wyraźnych etapów: surowego otwartego, surowego zamkniętego, instalacji oraz prac wykończeniowych wewnętrznych. Każdy z nich ma własną strukturę kosztów i własne ryzyka, więc warto je rozdzielić.
Etap 1: Stan surowy otwarty (ok. 35-40% całości)
Fundamenty tradycyjne, pasmowo-ławowe zgodne z PN-EN 1997 (Eurokod 7), to dla domu 120 m² wydatek rzędu 35 000-55 000 zł. Beton C25/30, zbrojenie ze stali AIIIN, szalunki oraz robocizna stanowią mniej więcej równe udziały w tej kwocie.
Ściany zewnętrzne z bloczków silikatowych (Silka, klasy 15 MPa) o grubości 18 cm to koszt 320-420 zł za m² muru wraz z zaprawą. Alternatywa w postaci betonu komórkowego (Ytong PP4/0,5) wypada taniej, bo 240-310 zł za m², ale wymaga szerszej warstwy ocieplenia, by spełnić współczynnik U ≤ 0,20 W/(m²K) obowiązujący od 2021 roku.
| Materiał ścienny | Cena bloczka /m² | Mur z robocizną /m² | Lambda λ [W/(m·K)] |
|---|---|---|---|
| Silikat 18 cm (kl. 15) | ok. 95 zł | 320-420 zł | 0,50 |
| Beton komórkowy 24 cm | ok. 78 zł | 240-310 zł | 0,10 |
| Ceramika poryzowana 25 cm | ok. 110 zł | 300-390 zł | 0,31 |
| Keramzytobeton 24 cm | ok. 130 zł | 360-460 zł | 0,21 |
Strop żelbetowy gęstożebrowy (Teriva, DZ-3) kosztuje 280-360 zł/m² stropu, a więźba dachowa prefabrykowana z tarcicy C24 60-95 zł/m² połaci dachu. Razem z pokryciem (dachówka ceramiczna) dach zamyka się w kwocie 75 000-110 000 zł dla domu 120 m² z dwuspadowym dachem o nachyleniu 35-40°.
Stolarka okienna trzyszybna (pakiet 4/16/4/16/4, Ug = 0,6 W/(m²K), ciepły montaż w trzech warstwach) kosztuje 1 100-1 800 zł/m². W domu 120 m² montuje się zwykle 18-24 m² okien, co daje 22 000-40 000 zł. Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe klasy RC3 to 4 500-9 000 zł.
Etap 2: Stan surowy zamknięty (ok. 15-18% całości)
W tym etapie budynek zyskuje szczelność. Ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem grafitowym EPS 032 o grubości 20 cm (współczynnik λ = 0,032 W/(m·K)) kosztuje 240-320 zł za m² elewacji wraz z tynkiem silikonowym i robocizną. W strefie podlaskiej i na Podkarpaciu grubość rośnie do 22-25 cm ze względu na wyższą strefę obliczeniowej temperatury zewnętrznej (-24°C zamiast -20°C).
Pokrycie dachowe z dachówki cementowej lub ceramicznej w systemie z orynnowaniem tytan-cynk lub stalowym powlekanym to 95-160 zł/m² połaci wraz z montażem. Membrana wstępnego krycia (MWK), kontrłaty, łaty oraz obróbki blacharskie kominów kosztują dodatkowo 12 000-18 000 zł.
Etap 3: Instalacje i tynki (ok. 25-30% całości)
Instalacja elektryczna w układzie TN-S, z rozdzielnicą trójfazową, trasami kablowymi, puszkami oraz osprzętem (kontakty, włączniki, gniazda siłowe) to dla 120 m² wydatek 32 000-48 000 zł. Każdy obwód oświetleniowy zabezpiecza wyłącznik nadprądowy B10 i różnicowo-prądowy 30 mA zgodnie z PN-HD 60364.
Instalacja wodno-kanalizacyjna z rur PEX/Al/PEX (PN-EN ISO 21003), izolacją termiczną Armaflex i podejściami do przyborów sanitarnych zamyka się w kwocie 22 000-34 000 zł. Centralne ogrzewanie podłogowe z rur PE-Xa 16×2 mm w rozstawie 15 cm, rozdzielaczem i regulacją to 18 000-28 000 zł.
Pompa ciepła powietrze-woda o mocy 9 kW (COP 4,3 przy A7/W35 wg EN 14511) kosztuje 38 000-52 000 zł z montażem i uruchomieniem. Kocioł gazowy kondensacyjny 24 kW z zamkniętą komorą spalania to 14 000-22 000 zł, ale wymaga przyłącza gazowego (8 000-15 000 zł) i przeglądu kominiarskiego co rok.
Pompa ciepła (5-letni rachunek)
Koszt inwestycji 45 000 zł. Roczne zużycie prądu ok. 6 200 kWh, co przy taryfie G11 i dynamicznej średniej 1,10 zł/kWh daje 6 800 zł/rok. Łącznie 5 lat: 79 000 zł. Brak emisji spalin, brak przeglądu kominiarskiego.
Gaz ziemny (5-letni rachunek)
Koszt inwestycji 18 000 zł plus przyłącze 12 000 zł. Roczne zużycie gazu ok. 11 000 kWh po sprawności kondensacyjnej 98%. Cena 0,42 zł/kWh, roczny koszt 4 600 zł. Łącznie 5 lat: 53 000 zł. Wymaga komina i przeglądów.
Najczęstszy błąd inwestora: wybór pompy ciepła bez audytu termowizyjnego. Stary lub źle zaizolowany dom z mostkami termicznymi wymaga mocy 11-12 kW, a to zupełnie inna kategoria cenowa. Najpierw obliczenie zapotrzebowania na ciepło metodą uproszczoną z PN-EN 12831, potem dobór urządzenia.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (sprawność odzysku ciepła 85-92%, klasa H wg PN-EN 13141-7) to 18 000-26 000 zł w wariancie lokalnym lub 32 000-45 000 zł w wariancie centralnym z kanałami rozprowadzającymi w warstwie sufitu podwieszanego. Tynki wewnętrzne gipsowe maszynowe mają grubość 10-15 mm i kosztują 28-42 zł/m² ściany. Wylewki anhydrytowe samopoziomujące 50 mm nad ogrzewaniem podłogowym 38-55 zł/m².
Ukryte koszty, które wywracają budżet po 120 m²
Każdy inwestor, który nie wpisał tych pozycji do budżetu, kończył z kredytem konsumpcyjnym lub sprzedawał działkę. Te pozycje razem potrafią dodać 12-18% do bazowej wyceny, a ich pominięcie wywiera realną presję na decyzje na etapie stanu surowego.
Projekt budowlany gotowy kupuje się za 3 500-5 500 zł, indywidualny architekta z uprawnieniami kosztuje 8 000-15 000 zł, a adaptacja projektu gotowego do lokalnych warunków gruntowych to kolejne 2 000-4 000 zł. Mapa do celów projektowych, badanie geotechniczne i przyłącza to suma 5 000-9 000 zł, bez której nie ruszy procedura pozwolenia na budowę.
| Pozycja ukryta | Koszt typowy (dom 120 m²) | Kiedy płacić |
|---|---|---|
| Projekt indywidualny | 8 000-15 000 zł | przed pozwoleniem |
| Przyłącze wodociągowe | 3 000-8 000 zł | przed stanem surowym |
| Przyłącze kanalizacyjne | 4 000-12 000 zł | przed stanem surowym |
| Przyłącze energetyczne | 2 500-6 000 zł | przed stanem surowym |
| Przyłącze gazowe (opcja) | 8 000-15 000 zł | przed instalacjami |
| Ogrodzenie + podjazd | 18 000-35 000 zł | po stanie deweloperskim |
| Rezerwa na niespodzianki | 15-20% budżetu | cały czas |
Rezerwa 15-20% to nie kaprys, lecz wymóg doświadczenia. Gruz, który trzeba wywieźć, gdy okazuje się, że działka ma gliniasty grunt i potrzebny jest drenaż opaskowy (8 000-14 000 zł), albo konieczność wymiany gruntu pod ławy fundamentowe to realia większości budów. Pula 75 000-100 000 zł rezerwy przy 120 m² to minimum, pod którym nie ma mowy o spokojnym śnie.
Warszawa, Kraków czy wieś gdzie m2 kosztuje najmniej
Różnica między stolicą a wsią podlaską sięga dziś 38% w identycznym standardzie. Powody są dwa: stawki robocizny (w Warszawie ekipa liczy 130-180 zł/godz., na wschodzie 80-110 zł) oraz koszty logistyki (transport betonu, dźwig, dojazd materiałów). Im dalej od centrów logistycznych, tym wyższy udział transportu w cenie materiału.
| Miasto / region | Indeks vs średnia krajowa | M2 stanu deweloperskiego (PLN, netto) |
|---|---|---|
| Warszawa i okolice | +18% do +28% | 5 700-7 900 zł |
| Kraków, Wrocław, Trójmiasto | +10% do +18% | 5 300-7 300 zł |
| Poznań, Łódź, Katowice | -2% do +8% | 4 700-6 700 zł |
| Miasta 50-150 tys. | -8% do -2% | 4 400-6 100 zł |
| Wieś, tereny wschodnie | -15% do -8% | 4 100-5 700 zł |
Wybór technologii potrafi zneutralizować połowę różnicy regionalnej. Prefabrykowany keramzytobeton z fabryczną izolacją przeciwwilgociową i gotowymi otworami okiennymi obniża czas montażu do 3-5 dni na stan surowy otwarty, co bezpośrednio redukuje koszty wynajmu dźwigu i robocizny nawet o 22% w porównaniu z tradycją murowaną. W tej samej cenie za m2 deweloperka inwestor dostaje ściany o współczynniku U = 0,18 W/(m²K) bez dodatkowego docieplenia.
Jak obniżyć koszty bez cięcia na jakości
System gospodarczy (inwestor jako koordynator, ekipy na poszczególne etapy) obniża koszt robocizny o 25-35%, ale wymaga poświęcenia kilku godzin tygodniowo i pewnej odporności na stres. Generalny wykonawca z umową ryczałtową kosztuje więcej, lecz przerzuca ryzyko opóźnień i błędów wykonawczych na firmę. Mechanizm jest prosty: ekipy specjalistyczne mają wyższą wydajność od uniwersalnych, więc ich stawka godzinowa, choć wyższa, daje niższy koszt końcowy.
Negocjacje z dostawcami materiałów mają wyraźną sezonowość. Listopad-luty to martwy sezon w budownictwie mieszkaniowym, więc dystrybutorzy stalowych zbrojeń, styropianu i stolarki okiennej schodzą z ceny katalogowej o 6-10%, by utrzymać obroty. Hurtownie płacą prowizję handlowcom niezależnie od marży, więc negocjacja z dyrekcją oddziału daje lepszy wynik niż targowanie się z magazynierem.
Wybór ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego odmiany 700 (klasa gęstości, λ = 0,10 W/(m·K)) eliminuje koszt styropianu i tynku elewacyjnego, ale wymaga precyzyjnego wykonawstwa. Mur musi być równy, bo odchylka 3 mm/m nie pozwala na cienkowarstwowy tynk. Przy ekipie z doświadczeniem w tej technologii (warto pytać o referencje z adresem) różnica w cenie sięga 180-240 zł na każdym m² ściany zewnętrznej.
Rezygnacja z podpiwniczenia to obniżka 80 000-140 000 zł, ale uzyskane pieniądze lepiej przeznaczyć na warstwę izolacji akustycznej stropu (wełna mineralna 40 mm, Rw + 8 dB wg PN-EN ISO 10140) oraz na okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej (Rw 35-42 dB). Domy niepodpiwniczone z dobrą akustyką biją na głowę podpiwniczone z gołym stropem, jeśli chodzi o komfort użytkowania.
Checklist przed wbiciem łopaty
Zanim betonowy wóz wjedzie na działkę, dziesięć pozycji musi być domkniętych. Pominięcie którejkolwiek przesuwa harmonogram o 4-8 tygodni i zwykle winduje cenę o 3-7% w górę.
- Działka z warunkami zabudowy lub MPZP, dostępem drogowym i przyłączami w granicy
- Projekt budowlany z pozwoleniem na budowę (4-8 tygodni procedury)
- Geodeta z wytyczeniem obiektu w terenie
- Kierownik budowy z uprawnieniami i wpisem do PZITB lub PIIB
- Finansowanie zamknięte: wkład własny min. 20% LTV, promesa kredytowa, środki na rezerwę
- Wykonawcy z umowami, terminami i karami umownymi
- Dostawcy materiałów z potwierdzonymi terminami dostaw
- Harmonogram z buforem 3 tygodni na zimowe przerwy
- Ubezpieczenie budowy CAR/EAR
- Nadzór inwestorski niezależny od wykonawcy
Brak kierownika budowy z uprawnieniami to nie tylko kwestia formalna. Przy odbiorach: inspekcja nadzoru budowlanego sprawdza dziennik budowy, a brak wpisów kierownika kończy się wstrzymaniem robót do wyjaśnienia. Kosztuje to więcej niż roczne wynagrodzenie kierownika (8 000-15 000 zł za cały okres budowy).
Kalkulator w głowie jak policzyć swój dom
Formuła jest prosta, choć nie uwzględnia specyfiki działki:
Koszt całkowity = powierzchnia użytkowa (m²) × stawka bazowa regionu (PLN/m²) × współczynnik technologii × współczynnik standardu + koszty stałe (projekt, przyłącza, ogrodzenie)
Współczynnik technologii: tradycyjna murowana 1,00, szkielet drewniany 0,82, prefabrykat keramzytobetonowy 0,95, szkielet stalowy z lekką obudową 0,88. Współczynnik standardu: ekonomiczny 1,00, średni 1,18, premium 1,32. Stawka bazowa dla średniej krajowej Q1 2026 to 5 400 zł/m² stanu deweloperskiego. Dla domu 120 m² w średnim standardzie, tradycyjnej technologii, w mieście wojewódzkim wychodzi 120 × 5 400 × 1,00 × 1,18 = 764 640 zł, plus koszty stałe ok. 110 000 zł. Razem ok. 875 000 zł, czyli realnie 7 290 zł/m² wszystkiego.
Kredyt, wkład własny i zdolność
Przy LTV 80% bank sfinansuje 700 000 zł, a wymagany wkład własny wyniesie 175 000 zł. Zdolność kredytowa przy oprocentowaniu nominalnym 7,9% (marża 2,4% plus WIBOR 3M 5,5%) i okresie 25 lat daje ratę równą 5 340 zł, a 30 lat 4 970 zł. Do uzyskania takiego kredytu dochód netto gospodarstwa domowego powinien wynosić minimum 11 500 zł, by relacja DTI (debt to income) nie przekroczyła 50% progu zalecanego przez KNF.
Nadpłata kredytu w pierwszych 5 latach zmniejsza całkowity koszt obsługi długu o 80 000-120 000 zł, bo banki stosują metodę malejących odsetek dopiero po formalnym aneksie. Warto negocjować tę klauzulę przed podpisaniem umowy, nie po.
Sezonowość kiedy zaczynać, żeby płacić mniej
Budowa ruszona w październiku zwykle wykorzystuje niższe ceny materiałów i dostępność ekip, ale zmusza do zabezpieczenia stanu surowego otwartego przed zimą. To kosztuje 8 000-15 000 zł (plandeki, nagrzewnice, skrócony dzień pracy). Budowa ruszona w marcu pozwala wejść w sezon z pełną kadrą, ale ceny katalogowe są wówczas najwyższe. Optymalny kompromis to wybór technologii, która zamyka stan surowy otwarty w 3 miesiące, wtedy jesienne rozpoczęcie nie wymaga dodatkowej ochrony zimowej.
Warto pamiętać, że każdy miesiąc opóźnienia to nie tylko inflacja materiałów, ale też koszt obsługi kredytu w transzach. W praktyce dom zaplanowany na 14 miesięcy kończy się w 18, a każdy dodatkowy miesiąc to 4 500-6 000 zł odsetek przy kredycie wypłacanym w transzach.
Krótkie historie z budów
Dom 110 m² w technologii tradycyjnej, województwo mazowieckie. Planowany budżet 620 000 zł, realizacja 745 000 zł. Powód przekroczenia: konieczność wymiany gruntu (12 000 zł), przedłużony wynajem dźwigu o 4 dni (6 500 zł), decyzja o rekuperatorze w trakcie stanu surowego zamiast na etapie projektu (24 000 zł). Różnica 125 000 zł, w tym 42 000 zł z pozycji, które dało się przewidzieć w kosztorysie.
Dom 145 m² prefabrykowany keramzytobetonowy, Pomorze. Plan 850 000 zł, realizacja 892 000 zł. Przekroczenie 5% w granicach normy. Co uratowało budżet: wycena transportu modułów wliczona w ofertę fabryki, brak przestojów między etapami, jeden generalny wykonawca z ryczałtem. Plus: rezygnacja z garażu w bryle (oszczędność 65 000 zł), przeniesienie go jako wolnostojącego w etap drugi.
Dom 78 m² szkieletowy, Podlasie. Plan 380 000 zł, realizacja 412 000 zł. Największa niespodzianka: brak sieci gazowej w gminie, konieczność postawienia zbiornika na propan (18 000 zł) i pompy ciepła jako wspomagania. Gdyby inwestor wiedział o tym przed zakupem działki, wybrałby inną lokalizację albo inny standard ogrzewania od początku. Dlatego analiza mediów w gminie to punkt obowiązkowy przed wbiciem szpadla.
7 290 zł/m² realny koszt wszystkiego dla domu 120 m² w mieście wojewódzkim, średni standard, technologia tradycyjna (z ukrytymi kosztami i rezerwą).
4 100-5 700 zł/m² dolna granica dla domów na wschodzie Polski w technologii szkieletowej.
5,4% inflacja wartości robót budowlanych w 2025 roku (GUS), prognoza 4,8% na 2026.
15-20% budżetu absolutne minimum rezerwy, pod którym ryzyko przekroczenia rośnie skokowo.
11 500 zł netto minimalny dochód gospodarstwa domowego dla kredytu 700 000 zł na 25 lat przy obecnej stawce.
Planując koszt budowy domu 2026, najlepiej zacząć od kalkulacji zapotrzebowania na ciepło, sprawdzenia mediów w gminie i rozmowy z trzema wykonawcami, którzy w ciągu ostatniego roku oddali dom w podobnej technologii. Ślepe porównywanie ceny za m2 bez kontekstu technologii i regionu prowadzi do budżetowych pułapek, a każda z nich to średnio 30 000-80 000 zł nieprzewidzianego wydatku.
Jeśli planujesz własną inwestycję i chcesz zweryfikować wycenę wykonawcy, zalany-remont.pl zawiera praktyczne narzędzia do porównywania ofert oraz bazę wiedzy o typowych problemach na etapie wykończenia, które potrafią zjeść nawet kilkanaście procent budżetu po stanie deweloperskim.